Kollageen – miks meil seda vaja on?

Tänapäeval võib kohata sõna “kollageen” nii erinevates hooldustes, maskides kui kreemides. Kuid miks meil seda kollageeni nii väga vaja peaks minema?

“Sinu nahk koosneb 75% kollagenist, kuid alates umbes 25. eluaastast väheneb kollageni süntees 1,5% iga aastaja juba 45 eluaastaks võib sinu keha kollageeni tase olla langenud kuni 30% “, räägivad teadlased. 

Kollageen on väga oluline naha elastsuse jaoks, seega selle vähenemine nahas ilmneb esmalt muidugi naha kuivuses, peente ja sügavamate kortsude tekkes, kuid ka kõõluste ja liigeste jäikuses, küünte ja juuste hapruses. .

Lisades kollageeni toidulisandeid oma dieedile aitad sa lisaks oma nahale ka oma luude, liigeste, juuste ja küünte heaolule kaasa. 

Kollageeni kiudude hävinemisele aitavad kaasa loomulikult UV kiirgus, linna saastatud õhk, suitsetamine, alkohol ja stress.

Kuid kõik pole siiski täiesti lootusetu! Kollageeni tootmist nahas saab stimuleerida naha ainevahetust aktiveerides. Erinevad kliiniku ja salongihooldused nagu laserid, ultraheli, valgusteraapia ja mikroneedling teiste seas koos retinoli, hüaluroonhappe ja C vitamiiniga aitavad ära hoida kollageeni hävinemist ja aidata uue kollageni sünteesile kaasa. 

Kuidas siis saada maksimum efekti?

Kollageeni molekul on liiga suur ning ei suuda nahka läbida, seega ei oma praktiliselt mingit mõju. Sellised kreemid ja maskid niisutavad lihtsalt nahka pealt poolt.

Kollageeni joogid – toitained imenduvad läbi seedesüsteemi otse vereringesse ja kollageeni peptiidid stimuleerivad fibroplaste sinu nahas aktiveerima ise kollageeni tootma. Jookide näol ei ole kindlasti tegemist kiire lahendusega, sest kuigi kollageeni sisse juues ligi 90% jõuab ka oma sihtmärgini võib see sihtmärk meie kehas olla mitte otsmikukorts, mis meid väliselt häirib vaid hoopis kuluma hakanud õlaliiges. Keha võtab seda kindlasti esmalt sinna, kus teda rohkem vaja on! Kuid juba 30 päevasest kuurist alates peaks olema tunda ja näha tulemusi.

Kollageeni teraapia – mikroneedling on salongihooldus, kus tehakse kuni miljon pisikest nõelatorget. Mikrotorked tekitavad rakkudevaheliseärrituse, mis vabastab kasvufaktoreid ja põhjustab kollageeni ja elastiini sünteesi tõusu. Läbi kontrollitud kanalite saab imendada nahka, aineid nagu C vitamiini, hüaluroonhapet jne, mis aitavad naha uuenemisele kaasa. 

 

Retinol  – A vitamiini derivaat, on aine, mis kaitseb nahka UV-kiirguse eest ja samas suurendab kollageeni tootmist. Kuid Retinooliga peab olema ka kannatlik. Retinoli tõelised tulemused on näha alles umbes 3 kuu möödudes. Kui nahka pole varem harjutatud sellise tootega siis tasub teha alguses paaripäevaseid pause kasutamises, et hoida ära naha kuivust ja ketendust. Toote vastu allergiat ei tohiks esineda, kuid toimeainete tugevusest sõltuvalt võib alguses välja tuua ka põletikulisi koldeid, mis ajapikku taanduvad. Pikemaajalisel kasutamisel teeb Retinoliga tooted nahaga lausa imesid!

C vitamiin – oma antioküdatiivsetele omadustele lisaks omab askorbiin hape tähtsat rolli kollageeni sünteesis. C vitamiin muudab naha säravamaks ja heledab ka pigmendilaike, omab positiivset mõju nii peale määrides kui ka sisse võttes. Meeles vaja pidada, et puhtal kujul on C vitamiin kiirelt riknev. C vitamiini sisaldavad tooted võiksid olla õhukindlates pakendites ja ampullid tasub ära kasutada  ühe korraga.

LED mask – uus trendikas lisa näohoolitsustele! Kindlad valguslainepikkused stimuleerivad keha muutmaks valguse raku energiaks, mis omakorda stimuleerib rakkude uuenemist ning fibroplast suurendab kollageeni tootmist ja stimuleerib keha loomulikku eneseravimise ja noorendamise protsessi. LED maskidel on erinevad valgused nind erinevad värvid suudavad “jõuda” naha erinevatesse kihtidesse. Punane valgus stimuleerib naha vereringet, parandab kollageni ja elastini tootmist nahas, vähendab peeneid kortsukesi, noorendab, parandab raku tervet funktsioneerimist ja niisutab nahka.

 

 

 

Posted on: 18. märts 2019