Nabaneedi hooldus

Õnnitlused uue kehaehte puhul. Selleks, et nabaneet saaks olema sinu välimusele meeldiv lisa on oluline hoida värske haav niisutatud ja puhas. Mõned näpunäited:

  • Mitte katsuda oma värsket nabaneeti mustade pesemata kätega. Kätelt võib mustus ja bakterid värskesse haava kergelt kanduda.
  • Nabaneedi ümbrust tuleks puhastada igapäevaselt 2x päevas. Liialt tihe puhastamine ei tule kasuks vaid ärritab nahka asjatult.
  • Hoia tugevatoimelised alkoholid ja des.ained haavast pigem eemal. Need kuivatavad nahka ja pidurdavad paranemise protsessi.
  • Dušši voolav vesi on värskele augustusele parem kui vannis ligunemine. Dušši all kasuta õrnatoimelist pesugeeli, mis ei ärritaks haava. Kuivata kindlasti nahk, haudumine ei ole kasulik, haava kuivatamiseks esimestel päevadel sobiks paremini pehme puhas majapidamispaber kui niiske käterätik.

Parim puhastusvahend

Poole klaasi veega lahusta 1/4 tl meresoola. Vesi võiks olla keedetud, mis on parajalt jahutatud, et ei kõrvetaks nahks, kuid samas on piisavalt soe, et nabaneedi ümber nahka lõdvestada ja armivedelikust koorikud lahti leotada.

  • Puhastamiseks võib kasutada nii vatipadjakesi või vatitikukesi immutatud soolveega. Soolvesi puhastab ja tõrjub eemale baktereid samas hoides naha niisutatud.
  • 1-2 nädalat ei soovitaks sauna (higistamisel võib baktereid haava sattuda), basseinis ja mageveekogudes ujumist, meres ja ookeanis (soolvesi) ujumine ei ole keelatud.
  • Nabaneeti ei ole vaja puhastamiseks eemaldada ja on soovitatav hoida vähemalt 1,5-2 kuud. Liiga varakult nabarõnga eemaldamine võib tähendada, et uut ehet enam samasse auku ei õnnestu tagasi panna ja auk kasvab kiirelt kinni. Selline ärritus võib lõppeda armiga.
  • Ettevaatlik tasub olla kehakreemide, õlide, päikesekaitsespreide ja ka spreipäevitusega peale nabaneedi paigaldust. Tooted võivad ummistada nii et haav ei saa õhku ja tekib infektsioon.
  • Kanna avarat riietust. Värske augustuse ümber ei ole soovitav kanda liibuvat sünteetilist materjali rõivaid ega kõrge pihaga pükse, mis võivad liikudes vigastada värsket haava ja paranemist aeglustada.

Ärritusnähud

Kergemad ärritused võivad olla põhjustatud erinevatest faktoritest ja tavaliselt mööduvad kiiresti. Tõsisem ja pikemaajaline ärritus võib tähendada ka allergiat ning kui lisandub ka paistetus ja mäda eritus võib olla tegu mustusest tingitud infektsioonile. Tavaliselt aitab ikka soolveega puhastamine ja võib teha ka soolvee kompressi. Paistetuse korral ka külma kompressi. Kui on kahtlus võta ühendust nabaneedi paigaldaja või oma perearsti või medõega, et arutada milline hooldus oleks parim.

Tüsistused

Väljakasvamine – nabaneet võib väljakasvada märkamatult aja möödudes. Põhjuseks võib olla valesti paigaldatud ehe, kiire kaalutõus (rasedus), kiire kaalulangus (naha elastsuse langus) või keha kaitsereaktsioon võõrkeha suhtes.

Liigliha – tavaliselt nabaneedi alumise poole juurde ilmuv “liha” on kahjuks siiani seletamatu keha vastureaktsioon. See ei vaja arstlikku sekkumist ja kui nabaneet eemaldada siis ka see anomaalia kaob.